Poliestrowe mity
Często słyszę, że poliester to zło wcielone. Taki sztuczny, nieoddychający i błyszczący materiał. Ogólnie nieekologiczny. Po prostu okropny i nosić go nie można. Ci, którzy to mówią, nawet nie zdają sobie sprawy, że pewnie noszą na sobie poliestrowe ubrania (w odzieży są domieszki tego syntetyku), siedzą na krzesłach pokrytych poliestrem, mają poszewki na poduszki z poliestru, plecaki z tej tkaniny, a ich meble ogrodowe zdobią poduchy z poliestru.
Tak – ten materiał świetnie się do tego nadaje. Poliester wodoodporny nie pochłania wody i jest bardzo wytrzymały. Świetnie sprawdza się na zewnątrz.
Dodatkowo większość płaszczy, kurtek, spódnic, torebek i plecaków ma wszyte poliestrowe podszewki. I co jesteś zaskoczony/a?
A co to jest właściwie ten poliester?
Poliester powstaje w wyniku reakcji chemicznej– pierwsze prace laboratoryjne, związane z wytwarzaniem poliestru były prowadzone w latach 30. XX w. W 1941 r. brytyjskim naukowcom udało się uzyskać patent na PET – związek chemiczny niezbędny do produkcji włókien syntetycznych. Poliester najczęściej powstaje z połączenia pewnych estrów, alkoholi i kwasów. A mówiąc wprost, poliester powstaje na bazie ropy naftowej.
Jego produkcja wygląda następująco: po przeprowadzeniu syntezy i kilku innych zabiegach poliester zyskuje formę płatków. Płatki są stałą substancją, którą następnie się topi, a z jej zastygających strumyków pozyskuje się włókna. Włókna rozciąga się. I tak możemy uzyskać np. imitację wełny lub jedwabiu.
Poliester poliestrowi jest nierówny. Ten najtańszy ma naprawdę złą jakość i nie przepuszcza powietrza. Można się w nim spocić jak mops. Na szczęście nowoczesne materiały poliestrowe lub dzianiny i tkaniny z domieszką poliestru już takie nie są. Poliestrowe koszulki sportowe bardzo dobrze odprowadzają pot. Sama używam koszulek funkcyjnych z własnym nadrukiem marki ROLY z naszego sklepu i świetnie mi się w nich biega i ćwiczy.Są szybkoschnące, ponieważ mają wafelkowy splot typu interlock. Dzięki małym dziurkom w materiale wilgoć jest świetnie odprowadzana. Właśnie nowoczesne materiały poliestrowe są tak utkane, aby dobrze odprowadzały nadmiar potu, a użytkownicy nie mieli efektu mokrych pleców.
Podsumowując, nie wszystko złe co poliestrowe. Dzianiny z dodatkiem tego syntetyku naprawdę są wysokiej jakości. Świetnie trzymają kształt, są bardziej elastyczne i trwałe. Większość materiałów poliestrowych jest wytwarzanych z recyklingu, co oznacza, że mają one swoje drugie życie. To prawda, że poliester powstaje z plastikowych butelek, których niestety powszechnie używamy. Lepiej, że z tych butelek powstaje coś nowego, niż miałby zalegać na wysypiskach. Z ciekawostek, z poliestru produkowane są rzeczy dla astronautów. W związku z tym nie taki ten poliester zły. Zawsze znajdziesz zwolenników ekologicznych materiałów, które są droższe i pewnie szlachetniejsze. Natomiast dla normalnego i świadomego użytkownika poliester może stać się przyjacielem do noszenia 🙂 I zostań przy tym. Nabywaj wiedzy o tym, co nosisz i jak to jest wytwarzane, a dopiero potem oceniaj, czy to jest złe czy dobre.
Ewelina, pomysłodawczyni i współzałożycielka T-shirt Gallery. Wie prawie wszystko o materiałach, technikach druku i szyciu.
Prywatnie zafascynowana ajurwedą i zdrowym stylem życia.