Projektowanie koszulek – poznaj 3 sprawdzone sposoby
Projektowanie własnych koszulek i ich sprzedaż… spora część z nas myślała o tym na jakimś etapie życia. Ale nie o tym będzie ten artykuł 😉 Dzisiaj pokażę Ci, jak zaprojektować koszulkę na własne potrzeby. Czasem stworzenie własnej koszulki to swego rodzaju „konieczność”. Bo nic nam się nie podoba w sieciówkach. Albo widzieliśmy w jakimś filmie czy teledysku koszulkę, ktróra nas zachwyciła. Ale nie wiemy skąd ją wsiąść. Wtedy pozostaje nam zaprojektowanie czegoś podobnego. Skoro koszulka będzie do własnego użytku, to chcemy uniknąć niepotrzebnych kosztów. Dlatego nie będę pisała o drogich programach do projektowania odzieży, bo nie o to chodzi. Ma być tanio lub najlepiej za darmo 🙂
Zapraszam do przewodnika po 3 sposobach na zaprojektowanie własnej koszulki.
Metoda 1 dla zaawansowanych czyli Photoshop lub inny program graficzny
Zaczynamy z grubej rury. Obecność Photoshopa w tym zestawieniu wcale nie oznacza, że będzie drogo. W tej chwili z najpopularniejszego programu graficznego korzysta się w ramach abonamentu za około 40 zł. miesięcznie. Alternatywami dla Photoshopa są darmowy GIMP lub Affinity Photo za około 300 zł. (dożywotnia licencja). Nie są to zaporowe kwoty, ale moim zdaniem warto wydać je wyłącznie, gdy chcemy w miarę regularnie projektować koszulki. Wchodzenie w program graficzny, by zrobić sobie jedną koszulkę z napisem to przerost formy nad treścią. Do takich zadań są metody 2 i 3.
Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z programami graficznymi, to będziesz potrzebował trochę czasu, by się nauczyć podstawowych funkcji. Na szczęście jest mnóstwo darmowych tutoriali i poradników. Warto wspomnieć, że Photoshop oraz Affinity posiadają darmowe okresy testowe (w chwili pisania artykułu odpowiednio 7 i 30 dni). Możesz sobie sprawdzić, który program Ci bardziej podpasuje.
Żeby projektować koszulki w programie graficznym potrzebujesz jeszcze jednego elementu. To mockup czyli zdjęcie lub grafika koszulki. Dzięki mockup’owi od razu będzie szwidział jak Twój projekt prezentuje się na koszulce. Sporo darmowych mockup’ów można znaleźć w serwisie Freepik. Dopóki korzystasz z nich na własny użytek, to nie musisz nic płacić. Większość mockup’ów jest w formacie psd. Jest to plik Photoshopa, ale równocześnie rynkowy standard. Dlatego nie będziesz miał problemów z otwarciem takiego pliku w innych programach. Mockup’y pozwalają na szybką zmianę koloru koszulki, automatycznie nakładają na nadruk cienie i zagięcia materiału. Wygląda to wszystko bardzo profesjonalnie 🙂 Czasem możesz nawet dodać swoją metkę do koszulki. W T-shirt Gallery non stop korzystamy z mockup’ów. Projektujemy w ten sposób nowe wzory. Robimy wizualizacje dla klientów. Ty musisz się jednak zastanowić czy warto w to wchodzić. Na początku nie będzie szybko i przyjemnie. Potrzeba trochę czasu, by swobodnie poruszać się po programach graficznych.
PLUSY
- projekt robisz na swoim komputerze i zapisujesz na swoim dysku, jest „Twój na zawsze”
- największe możliwości w zakresie projektowania
MINUSY
- niezbędna jest umiejętności obsługi programów graficznych
- bez dużej wprawy jest to czasochłonny proces
Metoda 2 czyli projektowanie koszulek online w Canva
Canva to znany i lubiany serwis do projektowania wszelkiego rodzaju grafik. Od postów na Facebooka po katalogi i zaproszenia ślubne. Canva jest lubiana i popularna z powodu dużej liczby łatwych do wykorzystania szablonów. Spora część z nich jest darmowa. Canva oferuje też wykonanie projektów koszulek. Uruchomienie narzędzia do koszulek z własnym nadrukiem jest jednak bardzo nieintuicyjne. Musimy na początku wybrać z menu Funkcje opcję Drukuj koszulki.
W kolejnym oknie klikamy na Rozpocznij projektowanie i uruchomi się Kreator nadruków… z kwadratowym białym polem. Nie ma żadnego konturu koszulki. Pierwsze wrażenie było dla mnie złe. Dopiero gdy klikniemy na Drukuj na koszulkach (prawy górny róg) to pojawi się podgląd nadruku na koszulce. Ten przycisk generalnie służy do zamawiania koszulek z nadrukiem bezpośrednio w drukarni Canvy, ale nie musimy tego robić. Kreator pozwoli Ci pobrać projekt nadruku w wysokiej rozdzielczości.
Osobiście wolę projektować mając jako tło koszulkę, ale do takiego rozwiązania można się przyzwyczaić. Samo narzędzie jest bardzo dobrze pomyślane. Przyjemnie się w nim pracuje. Oczywiście nie ma tylu funkcji co jakikolwiek program graficzny. Ale nie o to chodzi. Canva ma być prosta w obsłudze i przeznaczona dla każdego. Dodatkowym plusem jest spora ilość gotowych szablonów, zdjęć i grafik do wykorzystania zupełnie za darmo.
PLUSY
- łatwość obsługi
- gotowe szablony, które łatwo można dostosować do swoich potrzeb
- możliwość pobrania projektu i wydrukowania go w sprawdzonej drukarni oferującej wysokiej jakości nadruki
MINUSY
- małe ryzyko, że Canva kiedyś zniknie z rynku i Twoje projekty automatycznie przepadną
Metoda 3 czyli Kreator koszulek bezpośrednio od drukarni
Ta metoda to alternatywa dla Canvy. Wszystkie kreatory na polskim rynku oferują zbliżone możliwości do Canvy. Niektóre rzeczy robią lepiej, niektóre gorzej. Generalnie można między nimi stawić znak równości. Największą przewagą nad Canvą jest to, że możemy od razu wysłać nasz projekt do druku. Canva też to oferuje, ale ceny dla Polski są zaporowe. To ile dany kreator oferuje szablonów, gotowych grafik zależy wyłącznie od drukarni. Co ciekawe, nikt w Polsce nie korzysta z własnego generatora koszulek. Wszystko co znajdziesz na polskich stronach, to gotowe rozwiązania dostosowane we własnym zakresie przez drukarnie. Dlatego te kreatory są tak podobne do siebie i mają te same ograniczenia.
PLUSY
- łatwość projektowania
- możliwość bezpośredniego zamówienia koszulki z nadrukiem
MINUSY
- ryzyko utraty projektu gdy drukarnia przejdzie na innego kreatora
- zazwyczaj brak możliwości pobrania projektu
Jest jeszcze jedna opcja, ale celowo jej nie uwzględniłam. To aplikacje na zmartfony do projektowania koszulek. Po pierwsze, nie jestem zwolenniczką projektowania na smartfonach. Mały ekran jednak utrudnia realizację bardziej skomplikowanych pomysłów. Gdy chcesz umieścić w projekcie zdjęcie i jeden czy dwa napisy, to smartfon będzie ok. Ale tylko do tego. Do pracy z większą ilością elementów zawsze zalecam komputer lub laptopa. Po drugie, celem tych aplikacji jest zamówienie koszulki w konkretnej drukarni. W sumie jest to to samo co kreatory nadruków dostępne w polskich drukarniach.
Tworzenie koszulek nigdy nie było tak proste. Ilość darmowych lub tanich rozwiązań jest na tyle duża, że każdy zainteresowany powinien coś dla siebie znaleźć. A Ty którą metodę projektowania koszulek wybierzesz dla siebie?
Ewelina, pomysłodawczyni i współzałożycielka T-shirt Gallery. Wie prawie wszystko o materiałach, technikach druku i szyciu.
Prywatnie zafascynowana ajurwedą i zdrowym stylem życia.