Jak samemu zrobić nadruk na koszulce?
Jeszcze parę lat temu chcąc mieć spersonalizowaną koszulkę trzeba było zamówić gotowy produkt w drukarni. Mimo wielu zalet takiego rozwiązania nie każdemu mogły pasować koszulki oferowane przez drukarnie. Zazwyczaj były (i są) to proste i uniwersalne kroje. Wraz z pojawieniem się technologii DTF wiele się zmieniło. Dzięki temu możesz w domu sam zrobić nadruk na koszulce czy bluzie.
Jak samemu zrobić nadruk na koszulce bez specjalistycznego sprzętu?
Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowana czynność. Żeby samemu wykonać nadruk potrzebujesz jedynie żelazka i kawałka papieru do prasowania. Tylko tyle. Sam nadruk zamówisz w drukarni. Coraz więcej firm oferuje tzw. naprasowankę DTF. Jest to nadruk wykonany na przeźroczystej folii, którą przykładamy do koszulki czy bluzy i następnie wprasowujemy żelazkiem. Stąd nazwa naprasowanka 🙂
Cały proces można opisać w 3 punktach:
- wyprasowanie koszulki, tak by w miejscu nadruku była całkowicie płaska
- wprasowanie nadruku
- odczekanie aż nadruk ostygnie, a następnie zerwania folii i dodatkowe przeprasowanie nadruku.
Zresztą, najlepiej będzie to po prostu zobaczyć. Ewelina pokaże Ci dokładnie, jak wykonać naprasowankę.
Widzisz, nie jest to nic trudnego. Wymaga jedynie dokładności i trochę cierpliwości.
Naprasowanka w domu – jak trwały jest taki nadruk?
Zastanawiasz się pewnie, jak trwały jest nadruk wykonany domowym żelazkiem. Czy nie odpadnie po kilku praniach? Nadruki DTF stosujemy bardzo często dla naszych klientów, praktycznie od początku upowszechnienia się tej technologii. Taki nadruk wykonany przy pomocy prasy termotrasferowej spokojnie wytrzyma minimum 70-80 prań. Co więcej, mamy klientów, którzy wbrew zaleceniom suszyli takie koszulki w suszarkach bębnowych. Zawsze przestrzegamy, by tego nie robić, ale cóż…;) W każdym razie byliśmy bardzo zaskoczeni, że nadruki DTF wytrzymują mechaniczne suszenie. Skoro nadruki wykonane na przeznaczonym do tego sprzęcie potrafią znieść tak wiele, to własnoręczna naprasowanka na pewno nie odpadnie po 2 czy 3 praniach. Podczas wgrzewania nadruku DTF kluczowe znaczenie ma temperatura, czas oraz docisk. Oczywistym jest, że żelazkiem nie uda się uzyskać idealnych parametrów, przez co nadruk będzie bardziej podatny na zużycie w trakcie prania. Ale spokojnie powinien wytrzymać 25-40 prań wykonanych zgodnie z zasadami pielęgnacji odzieży z nadrukiem.
Nie ma co się obawiać własnoręcznego wykonywania nadruków. Jeśli masz koszulkę, która wyjątkowo Ci pasuje i chciałbyś na niej własny nadruk, to naprasowanka DTF jest rozwiązaniem dla Ciebie.
Ewelina, pomysłodawczyni i współzałożycielka T-shirt Gallery. Wie prawie wszystko o materiałach, technikach druku i szyciu.
Prywatnie zafascynowana ajurwedą i zdrowym stylem życia.