Folia flex i flock
Czym jest folia flex i flock
Pod określeniem nadruk folią flex lub flock kryje się jedna z pierwszych metod nadruku na odzieży, która umożliwiła tanie drukowanie małych nakładów. Nadruk polega na wycięciu wzoru z jednokolorowej folii i przeniesieniu na tkaninę. Fachowa nazwa to termotransfer, gdyż nadruk przenoszony jest z tzw. folii transportowej na materiał pod wpływem wysokiej temperatury. Wraz z folią flex pojawiła się możliwość tworzenia spersonalizowanych koszulek dla klientów detalicznych.
Różnice pomiędzy folią flex a flock
Folia flock jest grubsza niż flex. Dotykając jej można wyczuć delikatny meszek. Folia flex oprócz standardowej wersji występuje w odmianach metalizowanych, brokatowych czy fluorescencyjnych.
Nadruk folią flex krok po kroku
Pierwszym krokiem jest wycięcie wzoru w odbiciu lustrzanym za pomocą plotera.
Folia składa się z dwóch warstw: folii transportowej oraz właściwej folii flex. Po wycięciu wzoru należy usunąć (oderwać od folii transportowej) fragmenty nie będące częścią nadruku.
Następnie nadruk przykładamy do odzieży i wgrzewamy w materiał za pomocą prasy transferowej. Wgrzewanie zajmuje od 5 do 10 sekund w temperaturze około 160 stopni. Po zakończonym transferze odrywamy folię transportową. Gotowe.
Zalety nadruku flex i flock
Największą zaletą folii flex i flock jest możliwość stosowania ich na dowolnym rodzaju materiału. Skład nie ma żadnego znaczenia, może to być 100% bawełny, mogą to być w 100% sztuczne materiały. Nadruk termotrasferowy można umieścić w dowolnym miejsc odzieży, potrzeba tylko prasy o odpowiednim rozmiarze.
Bardzo ważną zaletą nadruku flex jest wyjątkowo odporność na pranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu świetnie nadaje się do znakowania odzieży robotniczej, nawet w ciężkich warunkach np. na budowie. Wszystkie stosowane przez nas folie flex i flock posiadają certyfikaty Oeko-Tex, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania nawet przez niemowlaki.
Wady nadruku folią flex i flock
Nadruk flex i flock ma trzy główne wady. Po pierwsze, folia jest jednokolorowa, co utrudnia wykonywanie wielokolorowych nadruków. Można co prawda każdy kolor wycinać oddzielnie i transferować jeden po drugim, ale powyżej 3 kolorów staje się skomplikowane i czasochłonne. Druga wada to ograniczenie do stosunkowo prostych wzorów. Każdy nadruk musi zostać oczyszczony z niepotrzebnych elementów, co przy bardzo drobnych detalach staje się bardzo utrudnione, a czasami wręcz niewykonalne. Ostatnia wada folii flex i flock to uczucie sztywności przy bardzo dużych nadrukach. Folia jest elastyczna, ale nie przepuszcza powietrza i jest wyczuwalna w dotyku. Dlatego nadruki w rozmiarach zbliżonych do A3 mogą dla niektórych osób być niewygodne w noszeniu.
Podsumowanie
Nadruki techniką flex i flock stworzyły nową gałąź w zakresie zdobienia odzieży. Dziś, mimo wielu innych technologii pozbawionych wad flexu (w tym niezwykle popularnego DTG), nadruki termotransferowe ciągle mają się bardzo dobrze i są powszechnie stosowane na spersonalizowanych koszulkach, bluzach czy odzieży pracowniczej.
Ewelina, pomysłodawczyni i współzałożycielka T-shirt Gallery. Wie prawie wszystko o materiałach, technikach druku i szyciu.
Prywatnie zafascynowana ajurwedą i zdrowym stylem życia.