Breloki z własnym nadrukiem – wszystko co musisz wiedzieć
Brelok z własnym nadrukiem to mały i przyjemny gadżet. Jest niedrogi w stosunku do innych spersonalizowanych produktów, dlatego dobrze sprawdzi się w sytuacjach, gdy do obdarowania masz większą grupę osób, np. współpracowników czy chłopców w klasie (to tak odnoście nadchodzącego dnia chłopaka ;). Jest to też bardzo dobry pomysł na firmowy gadżet rozdawany podczas różnego rodzaju eventów. Trochę tych breloków w T-shirt Gallery już zrobiliśmy, więc jestem chyba na tyle kompetentną osobą, by zrobić mały poradnik dla wszystkich myślących o zakupie takiego gadżetu 🙂
Materiał i rodzaje breloków
Brelok dzielą się na jednostronne i dwustronne. Proste, prawda? Jak już nazwy wskazują breloki jednostronne mogą mieć nadruk wyłącznie z jednej strony, druga strona to np. ciemna płyta MDF, korek czy jeszcze inny materiał. Breloki dwustronne z obydwu stron mają tą samą gładką powierzchnię do nadruku.
W sumie można wyróżnić jeszcze jeden rodzaj breloków pod własny nadruk. To takie, w których tylko część powierzchni jest przeznaczona do nadruku. Pozostała część to najczęściej skóra lub metal. Tak wygląda przykładowy brelok ze skóry i z „okienkiem” do nadruku.
Breloki do nadruku są wykonywane z wielu materiałów. Najpopularniejsze są breloki z plastiku, aluminium oraz polimeru. Mniej popularne materiały to filc, akryl (czyli to co potocznie nazywamy pleksą lub pleksi) oraz MDF (czyli to z czego produkuje się meble) pokryty białym lakierem. Jak widzisz, wybór jest całkiem spory. Zapytasz pewnie, który z tych materiałów jest najlepszy. Albo czym się różnią. Podstawowa różnica pomiędzy tymi brelokami to ich grubość. Plastikowe i akrylowe breloki są grube, nawet do 4 mm. Nadaje im to takiego masywnego wyglądu. Podobnie jest z brelokami z MDF. Musi tak być. Cienki plastik czy MDF byłby bardzo podatny na pęknięcia czy złamania.
Najcieńsze są breloki z aluminium, mają tylko 1 mm grubości. Są to też breloki o najbardziej „ekskluzywnym” wyglądzie. Trochę na przekór dodałam cudzysłów przy słowie ekskluzywny, ale coś w tym jest. Breloki aluminiowe sprawiają najlepsze wrażenie. Podanie zresztą jak nieco grubsze (ok. 2 mm) breloki wykonane z utwardzonego polimeru, który jest najbardziej odpornym na uszkodzenia materiałem.
Jaki brelok wybrać? Musisz sam odpowiedzieć na to pytanie. Potrzebujesz masywnego, łatwego do złapania nawet w rękawicach breloka plastikowego? Czy raczej eleganckiego dodatku do kluczy czy małego plecaka. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i tego co Ci się po prostu podoba.
Kształty i rozmiary
Gdybym miała tu wymieniać wszystkie możliwe kształty breloków, to nie wiem, czy ktoś dotarłby do końca. Kształtów jest mnóstwo. Po prostu mnóstwo. Najpopularniejsze są oczywiście kwadraty, prostokąty i koła.
Nieco mniej popularne, ale ciągle z gatunku tych standardowych są owale, serca czy domki. No i mamy te najbardziej odjechane czy kufle z piwem, stópki, łezki, rybki, choinki czy samochodziki.
My mamy tylko podstawowe kształty w ofercie. Jest to celowe działanie. Te wszystkie nietypowe breloki wyglądają bardzo fajnie, ale jak przychodzi do zakupu to 80% wybiera klasycznie koło lub prostokąt. To tak jak z koszulkami, 12 kolorów do wyboru, a 80 czy nawet 90% sprzedaży to białe i czarne.
Rozmiary breloków z własnym nadrukiem są hmm… standardowe. Czyli w granicach 5 cm. Największy brelok, jaki oferujemy, ma wymiar ok. 5×8 cm., najmniejszy, okrągły, ma średnicę 3,9 cm. Tyle, nic więcej mądrego o rozmiarach nie wymyślę.
Rodzaj nadruku
To jest bardzo ciekawy temat. Mamy dwie metody drukowania na brelokach: sublimację oraz druk UV. Metody całkowicie różne, dające nieco inne efekty. Ale obydwie bardo dobre. Sublimacja to proces chemiczny, który trwale barwi materiał (czyli np. plastik czy aluminium). Taki nadruk jest niewyczuwalny i bardzo odporny na uszkodzenia.
Druk UV polega na nałożeniu na materiał farby, a następnie jej utrwalenia przy pomocy światła UV. Taki nadruk jest bardzo trwały i odporny na ścieranie. W przeciwieństwie do sublimacji druk UV tworzy dodatkową warstwę na materiale. Jeśli na breloku nadrukujemy tylko napis, to UV będzie wyczuwalny pod palcem. Sublimacja nie. I to jest największa różnica pomiędzy tymi dwoma technikami nadruku. Druga różnica, to odporność na promienie UV. Przy długotrwałej ekspozycji nasycenie kolorów w nadruku sublimacyjnym może się zmienić w niewielkim stopniu.
Która metoda jest lepsza? Nie wiem. Mimo, że mamy tylko sublimację, to bardziej składam się do UV. Wprowadzenie druku UV mamy dopiero w planach. Byliśmy na kilku pokazach UV, wiemy jak to działa. Przy czym planujemy wdrożenie UV nie ze względu na breloki, ale inne materiały (drewno, tworzywa sztuczne, szkło), po których można drukować w tej technologii. Breloki będą drukowane w UV niejako przy okazji.
Podsumowanie
Zakup breloka z własnym nadrukiem może na początku lekko przerazić. Ilość materiałów i kształtów jest pokaźna. Ale moim zdaniem nie ma co komplikować prostych czynności. Nie ma sensu analizować czy lepszy będzie brelok z aluminium czy z polimeru. Po prostu wybierz taki, który Ci się najbardziej podoba. Materiał jest sprawą drugorzędną.
Zaprojektuj swój brelok już teraz!
Ewelina, pomysłodawczyni i współzałożycielka T-shirt Gallery. Wie prawie wszystko o materiałach, technikach druku i szyciu.
Prywatnie zafascynowana ajurwedą i zdrowym stylem życia.