Bawełna organiczna
Czym jest bawełna organiczna?
Zastanawiasz się, czym jest zyskująca na popularności bawełna organiczna i czym różni się od zwykłej bawełny? Jest to bawełna powstająca w odmiennym procesie produkcji, stawiającym na ochronę środowiska i pracowników. Tradycyjna uprawa bawełny i jej dalsze przetwarzanie wiąże się ze stosowaniem ogromnej ilości środków chemicznych i wody. Ogromne zapotrzebowanie na bawełną oraz dążenie do obniżenia kosztów produkcji wymusiło takie praktyki w celu zwiększenia wydajności hodowli bawełny. Bawełna organiczna jest całkowitym przeciwieństwem. W jej hodowli nie stosuje się w ogóle środków chemicznych oraz sztucznych nawozów, ogranicza się zużycie wody do podlewania (wykorzystuje się wodę deszczową). Taka bawełna rośnie bez sprzecznej z naturą ingerencji człowieka. Korzysta się z naturalnych nawozów oraz środków owadobójczych jak kwasek cytrynowy czy papryczka chili. Inaczej wygląda też obróbka zebranej bawełny. Do mycia używa się wyłącznie naturalnych i łagodnych środków.
Co daje ekologiczna uprawa bawełny?
Przede wszystkim ekologiczna uprawa bawełny to poszanowanie środowiska oraz pracowników. Dzięki rezygnacji z chemicznych środków okoliczne zbiorniki wodne nie są narażone na skażenie. Uprawa bio bawełny wyklucza także stosowania genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO), które mogłyby przeniknąć do środowiska i zmienić naturalne uprawy, co w konsekwencji odbiłoby się negatywnie m.in. na ptakach, owadach czy płazach. Ekologiczne uprawy to także lepsze warunki dla pracowników, którzy nie są przez cały dzień narażeni na kontakt ze środkami chemicznymi oraz są lepiej opłacani.
Różnice pomiędzy tradycyjną bawełną a organiczną
Mimo braku chemicznych „polepszaczy”, bawełna organiczna w niczym nie odstaje od konwencjonalnej, a w niektórych aspektach ją przewyższa. Najważniejszą przewagą ekologicznej bawełny jest jest brak alergenów wykorzystywanych podczas produkcji. Dzięki temu może być noszona przez alergików i osoby z wrażliwą skórą.
Bawełna organiczna – zalety
Bawełna organiczna jest trwalsza i mniej podatna na rozciąganie od jej tradycyjnego odpowiednika. Lepiej znosi też częste pranie w wysokich temperaturach. Dzieje się tak dzięki grubszym i mocniejszym włóknom. Wbrew pozorom, potraktowanie bawełny chemią nie wpływa na polepszenie jej trwałości. Jest wręcz odwrotnie. Środki chemiczne używane do obróbki bawełny osłabiają jej włókna, przez co ubrania szybciej się rozciągają i tracą oryginalny kształt.
Bawełna organiczna jest inaczej tkana, jej splot jest dużo gęstszy. To powoduje, że organiczne ubrania nie przecierają się tak szybko jak zwykłe. Eko ubrania cechują się wysoką oddychalnnością, bardzo dobrze chronią przed przegrzaniem oraz wychłodzeniem.
Ubrania z bawełny organicznej uchodzą za milsze w dotyku i przyjemniejsze w noszeniu.
Wszystkie te zalety sprawiają, że bawełna organiczna jest bardzo często wybierana przez producentów ubranek , kocyków i innych akcesoriów dla najmłodszych dzieci.
Bawełna organcizna – wady
Mówiąc o wadach bawełny organicznej najczęściej można spotkać się z dwoma argumentami: ograniczona dostępność oraz wysoka cena. Ograniczona dostępność wiąże się z naturalnym procesem produkcji, który uniemożliwia szybkie zwiększenie podaży. Większą efektywność produkcji bawełny przez lata uzyskiwało się poprzez stosowanie coraz bardziej agresywnych środków chemicznych, co w wypadku bawełny organicznej nie wchodzi w grę.
Wyższa cena ubrań z bawełny organicznej moim zdaniem nie może być traktowana jako wada. Wyższa cena wynika z wyższej jakości oraz etycznego procesu produkcji, co wiąże się ze zwiększonymi kosztami produkcji. Płacąc więcej nie tylko kupujesz produkt wyższej jakości, ale przyczyniasz się ochrony naturalnego środowiska.
Jak rozpoznać bawełnę organiczną?
Ubranie uszyte w ekologicznej bawełny mają odpowiednie oznaczenia. Najpopularniejszymi certyfikatami są:
Certyfikat GOTS oznaczający w pełni organiczne tkaniny. Certyfiakt poświadcza stosowanie odpowiednich procedur i standardów na kadym etapie produkcji, od hodowli bawełny do pakowania gotowych wyrobów.
Certyfikat Naturtextil gwarantujący, że ubrania są w 100% organiczne, wytworzone bez użycia środków chemicznych oraz tworzone przez pracowników, ktorym zagwarantowane godne warunki pracy.
Ewelina, pomysłodawczyni i współzałożycielka T-shirt Gallery. Wie prawie wszystko o materiałach, technikach druku i szyciu.
Prywatnie zafascynowana ajurwedą i zdrowym stylem życia.